Hedvábná stezka

Bergans Bajkal 2010

Expedice Bergans Bajkal 2010 proběhla v únoru a březnu 2010, kdy Václav Sůra a Pavel Blažek uskutečnili první český přechod (na délku) zamrzlého jezera Bajkal na Sibiři. Přechod, při kterém expedice urazila takřka 650 km, byl úspěšně ukončen 19. 3. 2010 ve 13.01 Irkutského času (GMT+8) po 24 dnech 6 hodinách strávených na ledě, a stal se tak druhým nejrychlejším přechodem jezera Bajkal v historii v kategorii unassisted - to znamená, že k přechodu jezera nebylo použito psů ani tažných padáků. Veškeré vybavení i potraviny si Pavel s Vaškem táhli ve sledech za sebou, každý vyrážel se zátěží 108kg.

 

 
Produkce: Pavel Blažek / Never Give Up
 
 
Režie: Jakub Jurásek, Pavel Blažek
 
Kamera: Jakub Jurásek, Pavel Blažek, Vašek Sůra

 

 

JEZERO BAJKAL

 

 

Jezero Bajkal se nachází v jihovýchodní části Sibiře v Rusku. Vzniklo před 25 - 30 miliony let,a je tak nejstarším jezerem na světě. Nadélku měří téměř 650 km, šířka se pohybuje od 27 do 80 km. Bajkal leží na rozhraní dvou tektonických desek, které se rozestupují zhruba o 2 cm ročně. S průměrnou hloubkou 630 m je jezero Bajkal nejhlubším jezerem na světě - v nejhlubším bodě je hloubka 1637 m. Jezero je obrovskou zásobárnou pitné vody - je v něm uloženo až 20 % světových zásob povrchové pitné vody.

Poslední komentáře

Informace o filmu

Festivalový a televizní snímek, zachycující jednu z nejextrémějších záležitostí a to přechod jezera Bajkal v zimních sibiřských podmínkách. Jak to celé probíhalo a co tomu předcházelo můžete právě shlédnout v tomto skvělém dokumentu.

režie: Jakub Jurásek, Pavel Blažek
produkce: Pavel Blažek / Never Give Up
rok: 2010
jméno autora: Pavel Blažek
typ: Extrémní
hedvábná stezka: http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/evropa/rusko/
informace o zemi: Wikipedia
cestopisné články: HedvábnáStezka.cz