Hedvábná stezka

Cesty Čínou #8: Fujianské kruhové obydlia tulou

Na juhu Číny v provincii Fujian sa nachádzajú netradičné architektonické unikáty. Klanové príbytky väčšinou v tvare kruhu, niekedy aj v tvare štvorca zvané Tulou. Okrem týchto dvoch najbežnejších tvarov existujú aj tulou v tvare Fénixa, čo sú komplikované komplexy stavieb pripomínajúce hradiská. Klanové budovy v ktorých sa dokázala ubytovať celá dedina začali vznikať už v siedmom storočí, neskôr dokázali ubytovať až 300 ľudí. Prvé budovy „vyspelého“ tulouského typu sa dokumentujú v 12. storočí, rozvíjajú medzi 14. a 16. storočím a vrcholia medzi v 17. storočím a prvou polovicou 20. storočia. 

Prvé budovy boli jednoduché, malé kruhové alebo hranaté stavby. Neboli vôbec zdobené a nemali ani žiadne základy.  Ale v 17. storočí sa ekonomická situácia tejto provincie značne zlepšila. Pestovaním čaju a tabaku množstvo rodín zbohatlo. S bohatstvom ľudí sa zvyšovalo aj bohatstvo tulou. Rástli nielen do veľkosti, ale aj do krásy. Rezby na oknách, dverách a trámoch boli stále honosnejšie, oltáre mali stále krajšie sochy, na stenách visela výzdoba. Množstvo veľkých tulou v dvadsiatom storočí postavili zahraniční Číňania, ktorí netrpeli finančnou krízou. Zapísaním fujianských tulou do UNSECA sa otvoril turistický ruch. Budovy sú dnes nádherne opravené, všade sú nainštalované reflektory, všetko v noci krásne svieti. Dnu, aj vonku. V spoločných dvoroch nainštalovali stánky s tovarom a reštaurácie. Mladí ľudia sa prestali z týchto budov sťahovať do miest, naopak mnoho z nich sa z miest vrátilo, aby začali podnikať. Mnoho majiteľov bytov si otvorilo reštaurácie alebo hotelíky. Za smiešnych desať eur a menej sa tu človek môže ubytovať a vyskúšať si naozaj autentický tulouský život. Treba sa pripraviť na to, že tu nie je veľa súkromia. Toalety nie sú vstavané. Ako vravia miestni, hlinené steny sa boja vody. Preto treba ísť buď von, alebo v noci využiť nočník, ktorý má každá izba pred dverami. Steny sú tenké a ruch z nádvoria dolieha do každej izby. Vo väčšine prípadov je to ruch kuchyne. Ženy nevyvárajú už len pre svojich manželov, ale hlavne pre turistov. Nepodávajú sa tu žiadne vychýrené špeciality, ale jednoduchá dobrá dedinská strava. Ako by povedal Číňan, „ako od mamičky“. Okrem jedla treba určite ochutnať miestne sladké ryžové víno. Po jedle sa krásne hodí ako dezert. Nie všetci turisti tu prespia, mnohí sa tu však najedia. Cez deň tu je síce ruch návštevníkov, ale večer tu zase len draky dávajú dobrú noc. Ticho a pokoj fujianských tulou sa dá po zotmení do sýtosti vychutnať. A okrem toho po okolí sa nachádzajú stovky ďalších, turistický neodhalených dedín. 

Poslední komentáře

Informace o filmu

Na juhu Číny v provincii Fujian sa nachádzajú netradičné architektonické unikáty. Klanové príbytky väčšinou v tvare kruhu, niekedy aj v...

režie: Pavel Dvořák
produkce: Pavel Dvořák
rok: 2017
jméno autora: Pavel Dvořák
typ: Cestopisný